Geriausia juridinė forma verslo pradžioje – individuali veikla ar įmonė?

Verslo pradžia visuomet yra truputį sudėtinga, kadangi reikia žinoti ir apgalvoti daug dalykų apie kuriuos net nežinojote. Vienas iš svarbiausių žingsnių pradedant verslą yra teisingas būsimos veiklos formos pasirinkimas. Iš esmės galima rinktis iš dviejų pagrindinių veiklos tipų – verstis individualia veikla arba kurti įmonę. Šie du veiklos tipai yra pakankamai skirtingi ir kiekvienas turi savo privalumų ir trūkumų.

Individuali veikla – tai savarankiška ekonominė veikla, kuria versdamasis žmogus siekia gauti pajamų. Individuali veikla gali būti vykdoma pagal pažymą arba pagal patentą. Esminis skirtumas tarp individualios veiklos ir įmonės yra tas, kad individuali veikla yra vykdoma fizinio asmens, o įmonė jau yra juridinio asmens forma. Galima sakyti, kad iš šio skirtumo išsivysto ir kiti svarbūs šių skirtingų veiklos formų skirtumai.

Veiklos steigimas

Individualios veiklos įteisinimas yra gan paprastas, tiesiog reikia pateikti prašymą Valstybinei mokesčių inspekcijai. Tai galima padaryti per keletą minučių ir internetu. Dažniausiai, veikla registruojama jau tą pačią dieną, o registracija yra visiškai nemokama. Steigiant įmonę, vien prašymo neužtenka, reikia pateikti ir daugiau įvairių dokumentų. Įmonės registravimas paprastai užtrunka iki keleto savaičių ir reikia mokėti notarui bei Registrų centrui.

Veiklos nutraukimas

Nutraukti individualią veiklą yra taip pat paprasta kaip ir ją pradėti. Viskas ko reikia tai pateikti prašymą Valstybinei mokesčių inspekcijai dėl savo veiklos nutraukimo. Įmonės veiklos taip paprastai nutraukti neišeis. Įmonės veikla nutraukiama jos likvidavimo arba reorganizavimo būdu, o veiklos nutraukimo procesas paprastai gali užtrukti ir keletą mėnesių. Svarbu žinoti, kad prieš nutraukiant įmonės veiklą, įmonė turi įvykdyti visus savo finansinius įsipareigojimus.

Ką pasirinkti?

Iš esmės, individuali veikla yra puikiai pritaikyta vykdyti nedidelį „mikroverslą“, todėl jei verslininko kelią tik pradedate – ši veiklos forma tikriausiai būtų pats geriausias pasirinkimas. Iš kitos pusės, įmonės yra skirtos didesniam verslui plėtoti. Pavyzdžiui mažoji bendrija gali užsiimti didesniu veiklų spektru nei individualios veiklos savininkas (atskirais atvejais reikia tam tikrų leidimų), todėl ši veiklos forma būtų rekomenduotina kuriant stambesnį verslą. Bet kokiu atveju, renkantis veiklos formą, reikėtų tiksliai įvertinti būsimo verslo planus, galimybes plėsti, savo tikslus ir žinoma pajėgumus. Verslo formų iš teis yra daug, reikia tik pasirinkti tinkamiausią.

Naujausi įrašai

Panašios naujienos